Antonia-Campi---fotografia-reprodukcji-obrazu-olejnego-Johanna-Niedermanna,-©-Beethoven-Haus-BonnAntonina Campi z Miklaszewiczów (Mikłaszewiczów) urodziła się 10 grudnia 1773 roku w Lublinie – mieście, które odkryło jej talent: pierwszy raz wystąpiła tu publicznie w 1785 roku 임재범 낙인. Już trzy lata później została nadworną śpiewaczką króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, wielkiego popularyzatora włoskiej muzyki, szczególnie opery, który finansował naukę młodej artystki, co pozwoliło jej kształcić się u wybitnych pedagogów – m.in 피시 렛. u Pietra Persechiniego w królewskiej szkole śpiewu.

Po kilku latach spędzonych w Warszawie Antonina Campi w roku 1791 gościnnie występowała już w Lipsku i Pradze, gdzie rozpoczęła światową karierę Papago pc. Śpiewała w operach Giovanniego Paisiella i Antonia Sarieriego, ale przede wszystkim w dziełach Wolfganga Amadeusza Mozarta, w których urzekała widzów m.in Cute ppt template free. jako Hrabina (Wesele Figara), Donna Anna (Don Giovanni), Konstancja (Uprowadzenie z seraju) i Królowa Nocy (Czarodziejski flet) Download Surface Pro4. Podobno sam kompozytor tak zachwycił się głosem i techniką śpiewaczki, że specjalnie dla niej napisał jedną ze swych arii di bravura.

W 1801 roku Antonia Campi przeprowadziła się do Wiednia, gdzie śpiewała partię Klary w operze Alexander Franza Teybera na otwarcie Theater an der Wien – scena ta zaangażowała ją jako swoją primadonnę Happy New Year images downloaded. Występowała jednak również w operze cesarskiej, a w 1818 otrzymała tytuł Kammersängerin. Specjalnie dla niej Ferdinando Paer napisał operę Sardzino msds 다운로드. W 1817 i 1820 roku artystka odbyła tournée po Europie – śpiewała wtedy w Krakowie, Lwowie, Warszawie, we Wrocławiu oraz m.in. w Berlinie, Stuttgarcie i Monachium 모털엔진 자막 다운로드.

Co prawda Antonina Campi nigdy nie stanęła na scenie Metropolitan Opera (bo jej wtedy nie było), ale miała swój udział w historii tworzącej się na przełomie XVIII i XIX wieku polskiej opery narodowej – śpiewała partię Marii w Łasce Imperatora Karola Kurpińskiego 환자 아이콘.

Artystka nazwisko przyjęła po włoskim mężu, Gaetano Campim, znanym śpiewaku mozartowskim, za którego wyszła w 1792 roku. Miała 17 (siedemnaścioro) dzieci hp 프린터드라이버 다운로드. Zmarła nagle 3 września 1822 roku w Monachium.

Dziś niewielu pamięta o tej wybitnej artystce, która jako pierwsza polska śpiewaczka zrobiła wielką europejską karierę – I Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów jest idealną okazją, by przypomnieć jej sylwetkę Polsce i światu.

© International Antonina Campi Vocal Competition 2016
Podczas tworzenia artykułu korzystano z następujących źródeł:

Encyklopedia muzyczna, PWM, Kraków 1984.

Słownik biograficzny teatru polskiego 1765-1965, PWN, Warszawa 1973.

Żurawska-Witkowska A., Muzyka w teatrze i na dworze Stanisława Augusta, Zamek Królewski w Warszawie, Warszawa 1995.

Zacznij pisać i wciśnij Enter aby wyszukać